Alternatywne zasilanie kamerki

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: skibol83 »

Witam
Czy jest możliwość podłączenia zewnętrznego źródła zasilania do GoPro 8, tak żeby nie pobierał prądu z baterii ale np z zapalniczki lub powerbank??
Mam kamerkę 8 i obudowę MediaMod (2 wejścia USB, miko i C3) da się do tego podpiąć jakieś zasilanie tak żeby nie uszkodzić kamerki? :?


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4513
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: Centrino »

Kwestia ile tam V ma mieć. Podejrzewam, że 5V i takie źródło zasilania trzeba by podpiąć.
Drugą kwestią jest to czy kamerka może być jednocześnie ładowana i uruchomiona.
Trzecią kwestią jest to, czy może być podłączona i pracować bez baterii.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: skibol83 »

Do 10 i 11 sa niby jakieś klapki kabelki srutki tutki pierdutki :D :lol: ale nie wiem jak z 8.
Myślałem dołączyć do grona youtberow hehehhee :oops: :P i coś nagrać, ale wkurzało mnie ze 1h I bateria do wymiany, nie cieszę się jazda tylko trzeba myśleć żeby baterie zmienic :| , no i się zastanawiam czy jest właśnie opcja podłączenia kamerki np pod zapalniczkę, a tam jest 12V a wręcz 14 przy odpalonym silniku...


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

rasik
A+B
Posty: 906
Rejestracja: 01 maja 2017, 08:57

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: rasik »

Zobacz ile V ma ładowarkainjakim prądem laduje.
Jak to zwykły kabel USB to 5V i od 500ma w górę ale uwaga może mieć zabezpieczenie i np. 5V 2A nie weźmie


Wysłane z mojego SM-M215F przy użyciu Tapatalka



Pozdrawiam
RASIK

mój AL3 > LINK :)
mój skradziony DL -> LINK :)

Awatar użytkownika
pbird
A2
Posty: 287
Rejestracja: 16 sty 2019, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: pbird »

Oj tam, oj tam. Kiepskiej baletnicy przeszkadza nawet pryszcz na potylicy. :lol: DO GP 8 mam podpięty powerbank na kablu i mogę jeździć i filmować aż spadnę z wycieńczenia. Długość nagrania ogranicza wtedy tylko pojemność karty pamięci. Nie pamiętam już czy oryginalna klapka zakrywająca kartę i baterię ma otwór na gniazdo USB-C, ale chyba z tego względu kupiłem u Chińczyków taką ameliniową z otworem. I już trzeci sezon tak śmigam.

Co do powerbanku to jest jeden niuansik. Musi być to porządna sztuka pod względem wydajności prądowej żeby bilans był dodatni, czyli by PB dostarczał więcej prądu niż konsumuje sama kamera. Inaczej to nie zadziała. Próbowałem kilka egzemplarzy różnych producentów i tylko wysłużony Xiaomi 10 Ah daje radę. Trzeba sprawdzić "na sucho".

Do GP8 u Chińczyków jest coraz mniej akcesoriów, na przykład nie ma już prawie filtrów ND. Szybko się te klamoty starzeją, szkoda, tanie nie są. Baterie można kupować w hurt.com.pl. Są lepsze od oryginałów. Mam w tej chwili 9 baterii 3 trzech różnych producentów w tym jedną oryginalną. Zgadnijcie która pierwsza spuchła?
Ocena: 5.88235%



Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: skibol83 »

Ja mam 2 oryginalne i chyba 4 zamienniki. 1h I bateria pada, no kwestią też ile nagrywam a ile tylko jest włączona, ale jak mówisz że ciągnie z powerbank i działa to tak spróbuję, trochę się boję podpiąć pod zapalniczkę


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: MrWaski »

Do zapalniczki kup sobie taką ładowarkę i nie ma się co bać: https://pl.aliexpress.com/item/10050047 ... pt=glo2pol
Do wyboru do koloru.
Mam taką, działa wyśmienicie, trzyma się mocno, niewiele wystaje.
toocki.jpg
toocki.jpg (50.18 KiB) Przejrzano 709 razy
Do tego od razu polecam taki silikonowy kabel Toocki z chipem automatycznie dobierającym napięcie do nowoczesnych smarkfonów z super szybkim ładowaniem: https://pl.aliexpress.com/item/10050055 ... pt=glo2pol

Jeśli Ci nie zależy na super szybkim ładowaniu, polecam opcję 30W, pierwsza ładowarka od lewej (gniazdo w motórze ma ma 36W) i kabel UCB-A do USB-C. Te kable USB-C do USB-C nie ze wszystkimi urządzeniami się dogadują. Jak się nie dogada, to nic się nie spali tylko nie będzie ładować.
Super Quick Charge PD (wyższym napięciem) mocno nagrzewa baterię i na motórze jak dojdzie słońce, to dla baterii nie jest to za zdrowe. Czasu w podróży mamy sporo i nie ma się co spieszyć z ładowaniem. Jak użyjemy kabla super szybkiego ładowania, to nie da się przestawić żeby wolno ładowało. Przynajmniej ja nie znalazłem takiej opcji w smarkfonie. Mój Samsung Galaxy A53, w zależności od użytego kabla, ładuje normalnie, szybko i super szybko (PD).

Drogie to nie jest, możesz wziąć i taki, i taki zestaw i potestować. Te kabelki pokazują ile watów dają.
Aha, i z tymi ładowarkami można ładować 2 urządzenia jednocześnie. Zwykłe stare kable też obsługują, ale wtedy dają 5V i 1 do 2 A max. Tak mi wyszło w testach. Chyba w sam raz do Twojej kamerki jak użyjesz kabla dostarczonego z kamerką lub dowolnego starszego.

PS
Jednak jest ustawienie w smarkfonie wyłączające szybkie ładowanie PD. Kiedyś nie było... a może po aktualizacji się pojawiło albo za słabo szukałem... ;) Już je sobie wyłączyłem, bo to wykańcza baterię, a najczęściej nie mam potrzeby szybko ładować. Jak będzie taka potrzeba to se włączę. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 22 lip 2023, 08:24 przez MrWaski, łącznie zmieniany 1 raz.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
pbird
A2
Posty: 287
Rejestracja: 16 sty 2019, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: pbird »

W Tracerze jest gniazdo zapalniczki (po lewej) i po prawej była zaślepka na jakieś akcesoria, ale o średnicy takiej samej jak gniazdo zapalniczki. Ponieważ takie ładowarki wtykane w gniazdo zapalniczki to potencjalny problem ze względu na kolejne styki po drodze, możliwość wysunięcia się itp., to w miejscu po prawej stronie zamontowałem coś takiego:

Ładowarka pierwsza z brzegu

Załatwia to sprawę ładowania dwóch urządzeń na raz. Nie wiem gdzie ma być mocowana ta kamera, ale już widziałem człowieków jeżdżących z kamerą na kasku połączoną długim przewodem spiralnym. Trzeba tylko pamiętać żeby się rozłączyć przy zsiadaniu. Jeśli ktoś nie korzysta z gniazda zapalniczki, to w tym miejscu można założyć taką ładowarkę.



Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: MrWaski »

To jest prawie idealne rozwiązanie.

Te ładowarki Toocki są tak tanie, że zdecydowałem się kupić jedną do testów. Jestem w szoku, jak mocno trzymają się w gnieździe zapalniczki. Dotąd miałem w planach wymienić gniazdo zapalniczki na gniazdo z USB, teraz nie jestem pewien czy nadal chcę... ;) Czasem gniazdo zapalniczki się przydaje, a w V-Stromie jest przewidziana tylko jedna dziura na gniazdo.
Na pewno, jeśli się już zdecyduję, to bez woltomierza. Nie lubię jak mam w pojeździe pięć woltomierzy i siedem zegarków.... :mrgreen:


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5222
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: Struna »

rasik pisze:
21 lip 2023, 19:54
Zobacz ile V ma ładowarkainjakim prądem laduje.
Jak to zwykły kabel USB to 5V i od 500ma w górę ale uwaga może mieć zabezpieczenie i np. 5V 2A nie weźmie

ale wiesz, że prąd to w zasadzie dyktuje odbiornik, no chyba że chce więcej niż może "dawca", to dopiero wtedy nie pyknie...


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

rasik
A+B
Posty: 906
Rejestracja: 01 maja 2017, 08:57

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: rasik »

Struna pisze:
rasik pisze:
21 lip 2023, 19:54
Zobacz ile V ma ładowarkainjakim prądem laduje.
Jak to zwykły kabel USB to 5V i od 500ma w górę ale uwaga może mieć zabezpieczenie i np. 5V 2A nie weźmie

ale wiesz, że prąd to w zasadzie dyktuje odbiornik, no chyba że chce więcej niż może "dawca", to dopiero wtedy nie pyknie...
Niestety nie zawsze mam zegarek młodego który nie ładuje się z ładowarki dającej więcej niż 500ma wiec jak widać to zależy...

Wysłane z mojego SM-M215F przy użyciu Tapatalka



Pozdrawiam
RASIK

mój AL3 > LINK :)
mój skradziony DL -> LINK :)

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: MrWaski »

Niby zaczęli zmierzać do jednego standardu, ale okazuje się, że jak zaczęli wsadzać chipy do kabli, to powstały nowe problemy i nie każda ładowarka z każdym kablem zadziała.
Ja już nie mogę ogarnąć tych zależności... Ostatnio wszedłem w Toocki i na razie wszystko ze sobą bangla.
Niedługo otworzę muzeum kabli USB. :mrgreen:


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4513
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: Centrino »

MrWaski pisze:
22 lip 2023, 08:20
Niby zaczęli zmierzać do jednego standardu, ale okazuje się, że jak zaczęli wsadzać chipy do kabli, to powstały nowe problemy i nie każda ładowarka z każdym kablem zadziała.
Ja już nie mogę ogarnąć tych zależności... Ostatnio wszedłem w Toocki i na razie wszystko ze sobą bangla.
Niedługo otworzę muzeum kabli USB. :mrgreen:
Ja już takie muzeum posiadam ale jak przychodzi co do czego to nie mogę znaleźć kabla, którego właśnie potrzebuję :)


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5222
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: Struna »

Wystarczy mieć kabel - ale kabel, a nie jakieś wydumki z chipami ;)


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: biblo »

Struna pisze:
23 lip 2023, 02:38
Wystarczy mieć kabel - ale kabel, a nie jakieś wydumki z chipami ;)
Prostsze urządzenia (kamerki, navi, ładowarki baterii, powerbanki) będą działać praktycznie z wszystkimi ładowarkami i kablami, z zegarkami ładowanymi indukcyjnie bywa już różnie... Natomiast do smarfonów pakują te nowe technologie (QuickCharge, Power Delivery) żeby max skrócić czas ładowania. I np. taka ładowarka GaN + kabel z odpowiednim chipem (który niejako "mówi" ładowarce jaki maksymalny prąd może przez niego płynąć) "negocjują" z telefonem sposób ładowania (zależnie od wbudowanej technologii), czyli moc z jaką cały ten układ pracuje. Ja mam takie kabelki z wyświetlaczem i widzę, że tej negocjacji podlega zarówno napięcie, jak i prąd ładowania...


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5222
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: Struna »

Ale to ładowarka ma ( i mieć powinna ) w sobie tą elektronikę, a nie kabel, druga część negocjacji to samo urządzenie. Przewód, to przewód i nie ma sensu tam pakować nic więcej, bo to proszenie się o kłopoty.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: skibol83 »

Ej ej no :lol: :D ale powiedzcie mi w końcu można ladowac kamerkę z zapalniczki czy nie :mrgreen: :mrgreen: jak ja podepnę pod zapalniczkę to będzie działać czy nie 8-)


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: biblo »

@Struna - teoretycznie masz rację, ale te nowe technologie ładowania (QC i PD) pracują na dużych mocach, których stosowane do niedawna kable nie potrafiłyby bezpieczenie obsłużyć... I taki "głupi" kabel, przez który popłynęłoby np. 30-40-50 watów strasznie by się grzał, co powodowałoby duże straty mocy, jak też niebezpieczeństwo pożaru. I dlatego, jak taka ładowarka nie ma sygnału zwrotnego od kabla, to ogranicza moc do kilku watów. Są natomiast produkowane kable o różnej, wyższej wytrzymałości prądowej, ale to wymaga też zainstalowania w nich chipów, które "komunikują się" z ładowarką i ładowanym sprzętem. Ładowarki GaN "negocjują" z odbiornikiem i kablem jaką moc zasilania dostarczają - ja widzę na wspomnianym kabelku z wyświetlaczem, najpierw jest kilka watów, a po chwili zaczyna rosnąć... w moim Samsungu do 20W.

Jest to "efekt uboczny" wprowadzenia USB-C jako standardu ładowania rożnorodnych urządzeń, głównie laptopów, które mają dużo większe akumulatory i dużo większe zapotrzebowanie na energię. Kiedyś złącze USB zapewniało 5V, a teraz USB-C daje 5, 9, 12, a nawet 20V... Właśnie z tego powodu.

Niestety fachowcy elektronicy, zajmujacy się naprawami sprzętu, uważają, że wprowadzenie zaislania USB-C w laptopach jest złym pomysłem. Skutkuje to częstymi awariami, bo to jest bardzo małe złącze, z bardzo małymi stykami, przez które przesyłana jest duża moc :roll: :?
Załączniki
usb.jpg
usb.jpg (15.83 KiB) Przejrzano 554 razy
Ostatnio zmieniony 23 lip 2023, 13:17 przez biblo, łącznie zmieniany 2 razy.


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: biblo »

skibol83 pisze:
23 lip 2023, 12:28
Ej ej no :lol: :D ale powiedzcie mi w końcu można ladowac kamerkę z zapalniczki czy nie :mrgreen: :mrgreen: jak ja podepnę pod zapalniczkę to będzie działać czy nie 8-)
Z "zapalniczki" nie można, a nawet się nie da :lol: Zapalniczką, to sobie możesz papierosa przypalić ;)

Natomiast, jeśli użyjesz samochodowej ładowarki USB wetkniętej w gniazdo zapalniczki, to jak najbardziej możesz ładować kamerkę 8-) Napięcie w instalacji moto/samochodu (12V) służy do zasilenia wspomnianej ładowarki, a w niej następuje m.in. obniżenie napięcia do poziomu 5V, czyli bezpiecznego dla podpiętych sprzętów...

P.S. Są już dostępne ładowarki samochodowe w standardach QC i PD, ale kamerce to lata, ona ładuje się "po staremu" :) Ale jak masz kupować nową ładowarkę samochodową, to kup taką z QC/PD to Ci się przyda przy ładowaniu smartfona. Tylko kup przy okazji kabel obsługujący te technologie ;)
Ocena: 5.88235%


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Alternatywne zasilanie kamerki

Post autor: biblo »

MrWaski pisze:
21 lip 2023, 20:47
Jednak jest ustawienie w smarkfonie wyłączające szybkie ładowanie PD. Kiedyś nie było... a może po aktualizacji się pojawiło albo za słabo szukałem... ;) Już je sobie wyłączyłem, bo to wykańcza baterię, a najczęściej nie mam potrzeby szybko ładować. Jak będzie taka potrzeba to se włączę. :mrgreen:
Zastanowiły mnie Twoje słowa i aż sprawdziłem, jak to jest w moim nowym Samsungu 8-) Okazuje się, że w zakładce "Więcej ustawień baterii" mam takie pozycje:

- bateria adaptacyjna
- profil wydajności
- szybkie ładowanie
- szybkie ładowanie bezprzewodowe
- ochrona baterii

I w pierwszej chwili też wyąłczyłem "szybkie ładowanie", ale potem znalazłem w sieci taką informację:

Szybkie ładowanie skraca żywotność baterii – fakt czy mit?
Niektórzy twierdzą, że szybkie ładowanie może doprowadzić do zniszczenia baterii, a w konsekwencji awarii całego telefonu. Nie jest to prawdą i aby to udowodnić, warto zastanowić się nad tym jak działa szybkie ładowanie. Bateria podczas korzystania z tej technologii jest ładowana szybciej tylko przez określony czas. Gdy poziom naładowania osiągnie 70% to smartfon wraca do normalnego (wolniejszego) trybu ładowania. Zapobiega to wypadkom (np. przegrzaniu baterii ze względu na zbyt wysoką temperaturę). By szybkie ładowanie było niebezpieczne dla smartfonów, ładowarka musiałaby dostarczać zwiększoną siłę prądu do akumulatora przez cały okres ładowania urządzenia. Tak się nie dzieje – jak wspomnieliśmy, szybkie ładowanie „odłącza się” po dostarczeniu 70% energii. Jeśli więc tylko posiadasz dobrze dobraną ładowarkę, możesz cieszyć się zaletami szybkiego ładowania bez obaw, że dojdzie do uszkodzenia baterii.


No i chyba jednak pozostawię ją włączoną, szczególnie że w domu używam 20-watowej ładowarki QC/PD z dobrym kablem, w aucie mam uchwyt magnetyczny (MagSafe) z ładowarką bezprzewodową, a na moto telefon mam zawsze w kieszeni, ewentualnie w tankbagu i stosuję do ładowania powerbanki: duży (20.000 mAh z kabelkiem) lub płaski (5.000 mAh) z MagSafe i ładowaniem bezprzewodowym 8-)

P.S. Polecam apkę Ampere, która monitoruje i pokazuje parametry w trakcie ładowania i rozładowywania akumulatora telefonu.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 lip 2023, 13:25 przez biblo, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interkomy, Nawigacje, Kamery”