wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Wszystkie tematy związane z ogumieniem i kołami. Testy, opinie, uwagi, ostrzeżenia.
Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: MrWaski »

Ponad rok temu zakupiłem takie coś:
wskaźnik ciśnienia.jpg
wskaźnik ciśnienia.jpg (21.57 KiB) Przejrzano 882 razy
Do dzisiaj działało fajnie. Przed wyjazdem rzut oka i wiem że ciśnienie jest w normie. Można dostać na różne wartości ciśnień.
Niestety, dzisiaj na trasie 260km, po 100km na stacji benzynowej patrzę, a tam w tylnej oponie wskaźnik na czerwono i flak! Jechałem z plecaczkiem, obładowany ponad normę. Zacząłem szukać gdzie jest dziura i nie znalazłem. Napompowałem więc oponę i zacząłem się drapać w głowę... Wtedy sobie przypomniałem, że w ubiegłym sezonie mój kolega wyrzucił te czujniki w kosz, bo się rozszczelniły...
Po napompowaniu bez tego czujnika przejechałem się kilka kilometrów, sprawdziłem, ciśnienie trzyma. Potem jeszcze kilkanaście kilometrów i dalej trzyma. Dojechałem do domu 160 km i jest OK.
Różnie to mogło się skończyć. Nie wiem ile przejechałem na flaku, ale na oponie minimalnie widać nietypowe zużycie bieżnika. Poza tym opona cała, felga też.

Przestrzegam przed zakupem takich wynalazków. To może się źle skończyć.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
Remol71
A+B
Posty: 662
Rejestracja: 04 paź 2016, 15:24

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: Remol71 »

Potrzebne to jak księdzu tryper.


1050 XT

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: PiotrEm »

Ja miałem elektroniczny - tani i dobry. Tani już wywaliłem, dobry nadal działa, nie narzekam.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: biblo »

TPMS to bardzo przydatne urządzenie 8-) W Tigerze mam oryginalne czujniki Triumpha montowane wewnątrz opon, a do Hondy kupiłem na Aliexpress te nakręcane na wentyl z małym wyświetlaczem na kierownicy. W samochodzie też mam :mrgreen:

I właśnie w Tigerze i w aucie doskonale te czujniki się sprawdziły i zapobiegły uszkodzeniu opony, z której stopniowo w czasie jazdy schodziło powietrze (w aucie powodem był nieszczelny zaworek, a w moto wbita połowa dużej podkładki).


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4451
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: lukas76 »

Przydatna sprawa, ale trzeba kupić dobrej jakości. Mam w BMW oryginały i praktycznie cały czas kontroluje powietrze. Przydatne szczególnie w gorące dni na autostradach gdzie ciśnienie mocno rośnie


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: PiotrEm »

Trzeba mieć świadomość, że czujniki w formie nakrętki mierzą ciśnienie przez otwarty wentyl. To musi być porządnie wykonane i trwałe. W tych do wnętrza opony jakość też ma znaczenie, bo wymienia się cały wentyl, a każda wymiana baterii wiąże się ze zdjęciem opony.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3079
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: staszek_s »

Te wskaźniki moim zdaniem mają sens jak informacja jest widoczna w trakcie jazdy - czyli wyświetlacz gdzieś na kierownicy czy wbudowany w wyświetlacz motocykla. Kolor nakrętki nie ochroni nas w trakcie szybkiej jazdy, kiedy zacznie ubywać np powietrza bo złapiemy np mały wkręt.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: biblo »

staszek_s pisze:
11 wrz 2023, 14:50
Te wskaźniki moim zdaniem mają sens jak informacja jest widoczna w trakcie jazdy - czyli wyświetlacz gdzieś na kierownicy czy wbudowany w wyświetlacz motocykla. Kolor nakrętki nie ochroni nas w trakcie szybkiej jazdy, kiedy zacznie ubywać np powietrza bo złapiemy np mały wkręt.
Zdecydowanie tak! Nie doczytałem, że te @MrWaski są offline 8-)

W Tigerze mam informacje na zegarach moto i właśnie tam pojawiło się ostrzeżenie, że schodzi powietrze z tylnego koła. A miało to miejsce w czasie jazdy po sfrezowanej na grubo nawierzchni, tak więc nie "zdiagnozowałbym" tego samodzielnie, bo motocykl jechał jak... po sfrezowanej nawierzchni ;)

A w aucie mam czujniki akcesoryjne, montowane wewnątrz kół z wyświetlaczem na desce rozdzielczej i w tym wypadku winowajcą był zawór/wentyl/tzw. maszynka, która puszczała powoli powietrze. Ostrzeżenie o niskim ciśnieniu przyszło w czasie szybkiej jazdy autostradą, dzieki czemu obserwując ciśnienie w kole zjeżdżałem na stacje benzynowe na dopompowanie. Schodziło powoli, dlatego mogłem tak robić. A wówczas jeszcze nie wiedziałem co jest powodem takiego stanu rzeczy...

W Tigerze nie ma żadnej regulacji poziomu stanu ostrzegania (pewnie ma w fabrycznym sofcie), a w tym akcesoryjnym można/należy ustawić "progi" alarmowe, szczególnie ten zbyt niskiego ciśnienia. Co do baterii, to z reguły nie są one przewidziane do wymiany (czujniki zalane są czymś w typie żywicy), ale ludzie to robią... W moich obu zestawach - oryginalny Triumpha i akcesoryjny firmy Steelmate - są chyba jakieś dobre, bo działają od wielu, wielu lat 8-) Tfu, tfu, odpukać :D


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: MrWaski »

W rozmowie z kolegą motocyklistą, mającym 24h/7 zakład oponiarski, dowiedziałem się, że niemożliwe iżbym jechał na 0,5 bara i tego nie zauważył. Nie wiem, nigdy tak nie próbowałem.
Na postoju na stacji benzynowej zrobiliśmy dłuższą przerwę na kawę i zapewne wtedy rozgrzany silnik + tłumik + motór w pełnym słońcu, zadziałały na badziewiasty plastikowy wskaźnik, że się rozszczelnił i powietrze zeszło. Na postojach jak kucnąłem przy tylnym kole zaraz po zatrzymaniu, to żar buchał że ho, ho... Te ślady na bieżniku, to zapewne powstały jak przestawiałem motór kilkanaście metrów do cienia celem naprawy - przejechałem po takim białym piachu i on zostawił te ślady.

Będę się rozglądał za wskaźnikiem elektronicznym, ale takim do środka, a nie na zawór. Ale to pewnie dopiero zimową porą. Tera nie mam czasu na to.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

delirium
A+B+C
Posty: 1217
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: delirium »

LOL takie zabawki sa dla początkujacych, osobiście wyczuwam nawet małe zmiany w ciśnieniu opon po tym jak sie motocykl prowadzi.



Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: biblo »

Forumowy debilium jest chyba nadczłowiekiem :lol: Ciekawe, czy wyczuwa też z wyprzedzeniem tsunami, trzęsienie ziemi i wybuch wulkanu :twisted:


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: MrWaski »

LOL jestem początkujący... :oops:
No i ha, ha.

Notabene, jak zaawansowani miszczowie sprawdzają temperaturę opon podczas ich zamykania?!

PS
Rano nie zdzierżyłem i wziąłem zewnętrzny na wentylu (Careud M3). Jak się rozszczelni, to i tak powinien zadrzeć ryja. Nie sprawdzi się, pomyślę co dalej... Dają 2 lata gwarancji.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: PiotrEm »

MrWaski pisze:
12 wrz 2023, 15:03
wziąłem zewnętrzny na wentylu (Careud M3). Jak się rozszczelni, to i tak powinien zadrzeć ryja.
Mam taki. Jeździć, obserwować! :-)


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: MrWaski »

Z wszystkich jakie oglądałem, ten ma najlepsze parametry. Czujniki do 125 °C, ciśnienie do 8 bar. bateryjki w czujnikach mają wystarczyć na 8 miesięcy, a w wyświetlaczu akumulator na 30 dni.
I najważniejsze - nie ma zbędnego mi zegarka. Jak przyjdzie zmiana czasu, to pół roku znajduję jeszcze jakiś nieprzestawiony zegar... Na wuj mi w motórze siedem zegarków i pięć woltomierzy w zasięgu wzroku. ;)


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: PiotrEm »

MrWaski pisze:
12 wrz 2023, 22:34
Na wuj mi w motórze siedem zegarków i pięć woltomierzy
Panie inżenierze, żeby średnią wyciągać. Średnią najlepiej wyciąga się z nieparzystej ilości elementów zbioru. :-)


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: MrWaski »

Od średniej wolę medianę albo kwartyl... ;)


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: MrWaski »

Dziś przyleciał wskaźnik do paczkomatu. Już założyłem. Fajny jest.
Nie mogłem nigdzie znaleźć, czy max i min dla alarmów, oddzielnie ustawia się dla przedniego i tylnego koła (różne ciśnienia). Okazuje się że tak.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
f_ranek
A+B+C
Posty: 1201
Rejestracja: 10 cze 2021, 23:39
Lokalizacja: SK
Kontakt:

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: f_ranek »

Znowu nakręcany?


Bogusław • Honda Varadero XL125V 2003 -> DL650XT 2021

Zapytałem jak mam lecieć, hej powiedziały wyżej, hej powiedziały śmielej

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: MrWaski »

Nie był jakoś ekstremalnie drogi, więc wziąłem na próbę. Zobaczymy. Zaletą nakręcanego jest łatwa instalacja. Jak się rozszczelni, to i tak po 3 sekundach da znać, że jest awaria.
Zobaczymy kitajską myśl technologiczną... ;)


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: wskaźnik ciśnienia opon - nie polecam!

Post autor: MrWaski »

Dzisiaj przeleciałem się w pełnym słońcu, żeby sprawdzić czy coś widać na wyświetlaczu TPMS. Jakież było moje zdziwienie... W pełnym słońcu lepiej widać niż w garażu! Nie przypuszczałem, że do takiego kitajskiego budżetowego sprzęta zastosują taki wypaśny wyświetlacz. :shock:


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koła i opony”