Triumph Scrambler 1200 XE 2019

Miejsce do pogaduszek i dzielenia się doświadczeniem o motocyklach innych niż V-Strom.
Grizzly
AM
Posty: 11
Rejestracja: 05 paź 2016, 09:38

Triumph Scrambler 1200 XE 2019

Post autor: Grizzly »

Wpadł mi w ręce ciekawy sprzęt. W prawdzie w ogólnie nie jest w polu moich zainteresowań, może poza jednym terenowym aspektem, ale jazda była fajnym doświadczeniem. Sztormiak przy nim nie jedzie, nie hamuje, nie nadaje się w teren i nie wygląda za ciekawie ale za nic bym go nie zamienił na scramblera Wink Zabawka fajna z tym, że według mnie jazda nim poniżej 15 stopni to walka na granicy wychłodzenia organizmu, a powietrze przy 160 km/h (na niemieckiej autostradzie) daje podobne uczucie do ciągnięcia przez motorówkę gdy już straciliśmy narty wodne a dalej trzymamy się linki ;D Jeśli ktoś ma ochotę to trochę opowiedziałem w filmiku
Prezentuje się mniej więcej tak jak na fotkach poniżej, a jak Was coś konkretnie interesuje to pogadajmy niżej

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: Triumph Scrambler 1200 XE 2019

Post autor: Mati! »

Nawet mi się podoba ta nowa SHLka ;p


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Triumph Scrambler 1200 XE 2019

Post autor: Iżu »

Jako że w poniedziałek jeździłem nowym motocyklem - Triumph Scrambler 1200 XE pozwolę sobie podzielić się z Wami moimi odczuciami po jeździe testowej tym sprzętem.
Maszynę wypożyczyłem jak zawsze z salonu Triumph Katowice (niestety musiałem zostawić im kaucję w wysokosci - 3'000 zł. :o ), wcześniej jeździłem Tigerem 800 więc diametralna zmiana charakterystyki pracy silnika była dla mnie ciekawym doświadczeniem.. :D
Nowy Scrambler 1200 w wersji XE robi doskonałe wrażenie, maszyna wydaje się dopracowana i pięknie wygląda, wszędzie króluje stal lub szczotkowane aluminium z którego wykonano także błotniki, jedynie boczne dekle są z plastiku
Triumph Scrambler 1200 XE (0).JPG
Triumph Scrambler 1200 XE (1).JPG
Triumph Scrambler 1200 XE (2).JPG
Jedynym brzydkim akcentem jest "pojemnik na mocz" :lol: czyli zbiorniczek płynu hamulcowego wykonany z tandetnego plastiku, na szczęście wygląd kierownicy ratują stylowe okrągłe lusterka
Triumph Scrambler 1200 XE (18).JPG
Maszynę napędza całkowicie nowa konstrukcja ale o klasycznym wyglądzie i charakterystyce pracy czyli - rzędowy chłodzony cieczą Twin o pojemności - 1200 cm3, generujący maksymalną moc - 90 KM (7'400 obr/min), oraz maksymalny moment obrotowy aż - 110 Nm (3'950 obr/min), dawno nie jeździłem motocyklem z takim piecem, który uzyskuje fenomenalna siłę przy tak niskich obrotach.
Od silnika wychodzą podwójne rury wydechowe połączone z pięknymi tłumikami ze stali nierdzewnej o wręcz doskonałym brzmieniu :D
By się nie oparzyć mamy pośrodku specjalne osłony z charakterystycznymi kratkami.. podczas postoju na światłach gorące powietrze wychodzące stamtąd masakrycznie grzeje nam prawą nogę :shock:
Triumph Scrambler 1200 XE (21).JPG
Triumph Scrambler 1200 XE (22).JPG
W motocyklu zastosowano przednie koło o średnicy 21" a tylne 17"
Przednie zawieszenie - Showa ma skok - 250 mm, natomiast z tyłu znajdują się dwa amortyzatory Ohlins o skoku 250 mm, podczas jazdy mimo tak dużego skoku motocykl wydaje się zdecydowanie twardszy niż np. Tiger 800 XCa
Triumph Scrambler 1200 XE (16).JPG
Scramblera 1200 XE wyposażono w doskonałe hamulce - z przodu mamy dwie tarcze o średnicy - 320 mm i cztero-tłoczkowe radialne zaciski Brembo, z tyłu znajduje się pojedyncza tarcza o średnicy - 255 mm i dwu-tłoczkowy zacisk Brembo, ABS można częściowo lub całkowicie wyłączyć w trybie "Enduro-Pro"
Triumph Scrambler 1200 XE (14).JPG
Triumph Scrambler 1200 XE (15).JPG
Pod silnikiem znajduje się fabryczna aluminiowa dosyć gruba płyta chroniąca spód silnika podczas jazdy w terenie, natomiast gmole są wyposażeniem dodatkowym wymagającym dopłaty
Triumph Scrambler 1200 XE (17).JPG
Zaskakująco wygodna jest także kanapa w starym stylu, pod nią nie ma miejsca na nic innego poza jakimiś dokumentami
Triumph Scrambler 1200 XE (7).JPG
Pięknie polakierowany 16 litrowy zbiornik paliwa przedziela obejma ze szczotkowanego aluminium, z tego samego materiału wykonano imitację wlewu paliwa, pod którym znajduje się zakręcany na kluczyk właściwy wlew.
Producent deklaruje zużycie paliwa na poziomie 4,7 l/100 km. mnie wyszło nieco więcej - 5,7 l/100 km, ale głównie za względu na dynamiczną i szybką jazdę tym sprzętem
Triumph Scrambler 1200 XE (20).JPG
Motocykl Triumph Scrambler 1200 XE wyposażono w zapłon bez-kluczykowy, wystarczy mieć w kieszeni pilota by odpalić motocykl, jeśli odejdziemy dalej niż na 2-3 metry, motocykla nie da się uruchomić, pilot ten ma jedną bardzo ważną funkcję a mianowicie - można go wyłączyć, dzięki czemu nie nadaje sygnału, a więc nie da się go zeskanować przy próbie kradzieży "na walizkę", dodatkowo w środku złożony jest tradycyjny kluczyk potrzebny do odblokowania korka wlewu paliwa a także restartu systemu w przypadku jego zawieszenia.
Maszynę wyposażono w masę elektroniki ułatwiającej prowadzenie i poprawiającą bezpieczeństwo, mamy więc kontrolę trakcji, mapy zapłonu i tryby jazdy od których uzależnione jest działanie manetki gazu - Ride by Wire, praca silnika, działanie kontroli trakcji czy ABS-u, które np. przy trybie Off-Road Pro zostają całkowicie wyłączone, musimy wtedy polegać wyłącznie na swoich umiejętnościach.
Ten tryb świetnie sprawdzi się w terenie a motocykl lubi taką jazdę co udowodnił kolega Grizzly podczas jazd testowych na które de facto także byłem wtedy zaproszony, jednak z braku czasu nie mogłem w nich uczestniczyć.
Bardzo spodobała mi się także wygodna wysoko umieszczona kierownica z centralnym elektronicznym wyświetlaczem TFT, stylowymi osłonami dłoni wykonanymi częściowo z aluminium.
Triumph Scrambler 1200 XE (10).JPG
Wyświetlacz prezentuje się bardzo ładnie, możemy wybrać kilka stylów wyświetlania informacji, najładniejszy jest analogowy prędkościomierz i obrotomierz, tyle że wtedy cyferki są zbyt małe i osoby mające problem ze wzrokiem nic nie odczytają
Triumph Scrambler 1200 XE (11).JPG
Triumph Scrambler 1200 XE (12).JPG
Na szczęście jest także styl nowoczesny z dużym wyświetleniem prędkości, dużym analogowym obrotomierzem i wskaźnikiem biegu.
Triumph jest wyposażony w nowoczesne oświetlenie w technologii LED wraz ze światłem do jazdy dziennej, można w nim także zamówić przeciwmgielne halogeny także w tej technologii, bardzo ładnie i stylowo zaprojektowano także lampę tylną mocowaną do aluminiowego błotnika
Triumph Scrambler 1200 XE (5).JPG
Triumph Scrambler 1200 XE (6).JPG
Triumph Scrambler 1200 XE (8).JPG
Triumph Scrambler 1200 XE (9).JPG
Podświetlane zestawy przełączników przy kierownicy są prawie identyczne z tymi w Tigerach, obsługę wszelkich ustawień dokonujemy poprzez 4 -kierunkowy Joystick, który znajduje się nieco zbyt blisko przełącznika kierunkowskazów, przez co zdarzało mi się je niechcący włączać, gdyż ma on bardzo mały skok.

Triumph Scrambler 1200 XE (19).JPG
Jak się tym jeździ ?

Zapomnijcie o wszystkim co mieliście do tej pory pod tyłkiem, ten silnik może nie ma mocy KTM-a 1290 ale jego moment obrotowy uzyskiwany tak nisko sprawia iż podczas startu spod świateł wyrywa Wam kierownicę z rąk.. :D
Triumph szaleńczo katapultuje się do przodu, ale zakres obrotowy szybko się kończy co skutkuje odciną, dlatego ważne jest by zmieniać w nim biegi dosyć szybko jak tylko maszyna przekroczy te 5-6 tysięcy, niestety jako że nie mamy tu żadnych owiewek czy deflektorów jazda powyżej prędkości 120 km/godz. to walka z wiatrem, utrzymaniem się za kierownicą i szumami w kasku.
Na niemieckiej autostradzie :lol: udało mi się rozpędzić do prędkości ok.178 km/godz, szybsza jazda byłaby możliwa, ale kosztem dużego wysiłku i mocnego ściskania kierownicy rękoma co przyjemne nie jest bo też silnik zaczyna mocno drgać przenosząc te wibracje na cały motocykl.
Skrzynia biegów działa podobnie jak w naszych DL-650, brakuje mi w niej tej miękkości i płynności z Tigera 800, ale przy pewnej wprawie i stosując zasadę wstępnego nacisku na dźwignię jesteśmy w stanie wrzucać biegi w górę i dół bez zbędnych stuków.
By zatrzymać motocykl wystarczy lekki naciśnięcie klamki hamulca, wtedy maszyna prawie staje dęba.

Czy bym kupił taki motocykl ?

Mimo że jest przepiękny, kapitalnie spasowany, brzmi jak najlepszy Harley Davidson, świetnie jeździ, przyspiesza i hamuje, to nie jest to maszyna dla mnie głównie ze względu na jego małą uniwersalność, brak jakichkolwiek owiewek czyli niską przydatność do turystyki.
Klasyczny silnik Tigera 1200 miażdży momentem obrotowym, ale powyżej 6'000 zaczyna niemiłosiernie drgać co czułem na setach, kierownicy i baku, zdecydowanie przyjemniej jeździło mi się Tigerem 800 w którym odczuwałem niebywałą lekkość prowadzenia przy zachowaniu jednocześnie dużej stabilności podczas szybkiej jazdy, niskich drgań jednostki napędowej o liniowym przyroście mocy.

W tym wątku umieszczę za jakiś czas filmik z pierwszych wrażeń z jazdy tym nowoczesnym klasykiem kosztującym obecnie - 62'900 zł.

Pozdrówko 8-)
Ostatnio zmieniony 11 lip 2019, 18:00 przez Iżu, łącznie zmieniany 1 raz.


Iżu

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Triumph Scrambler 1200 XE 2019

Post autor: Centrino »

Nie podobają mi się scramblery. Niby taki na stary styl ale pierdzielniem mu super wyświetlacz zamiast licznika, ledki, ride by wire i inne wodotryski. Swoją drogą RBW fajna sprawa ale kumpel jak leciał na prawy bok z parkingówką to mało się nie wbił swoim ciałem pod kierownicę aby nie uszkodzić manetki. Dzięki temu chyba z 5tysi zaoszczędził na upadku :) Tak, tak wiem, nowoczesność. Tylko czy na pewno wszystko to chcemy w motocyklu?? Jedyne scramblery z tych, które w życiu na własne paczałki widziałem, które mi się podobały to te, które zostały stworzone w zaciszu własnych garaży ich twórców. Motocykle zrobione z wielką pasją i własnym sercem włożonym w ich konstrukcje. Fabryczne scrablery są do4 liter.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Triumph Scrambler 1200 XE 2019

Post autor: Iżu »

Centrino pisze:Fabryczne scrablery są do4 liter.
Centruś - opinia jest jak dupa, każdy ma swoją :lol:

Skoro uważasz że elektronika jest taka zła w motocyklach, to dlaczego akceptujesz ją w samochodach ?
Wszak zamiast pięknej Toyoty RAV4 mógłbyś jeździć Tarpanem Honeker.. :mrgreen:
W przeciwieństwie do tych robionych w garażach nowe Scramblery służą do jeżdżenia a nie jako eksponaty na wystawach :D
Systemy elektroniczne mają na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy Ridera, w moim DL-650 AL6 mam tylko ABS a bardzo chętnie widziałbym tu też kontrolę trakcji.
Nowy Scrambler 1200 XE Triumpha wygląda świetnie i kapitalnie jeździ, choć to nie moja bajka nie odmówię mu wdzięku, jakości wykonania i stylu


Iżu

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Triumph Scrambler 1200 XE 2019

Post autor: Centrino »

@Iżu a czy RBW jest niezbędny?? Wiesz ile kosztuje manetka po położeniu motocykla na prawą stronę?? Czy aż tak potrzebna jest elektronika w manetce gazu?? To taki tylko przykład, nie mówię/piszę o ABSi tym podobnych układach poprawiających bezpieczeństwo ale o duperelach typu właśnie ride by wire czy tablety zamiast liczników. Wszystko dąży do tego aby był ruch w interesie i jeleń tzn klient kupował coraz to droższe komponenty z coraz bardziej błahego powodu - ale ma wygląd i dodatkowe 10pkt na dzielni.
W motocyklu nie jest tak jak w samochodzie. Samochód nie przewróci się z błahego powodu na bok uszkadzając pedał gazu, licznik i inne elektroniczne komponenty. Do tego zabezpieczenie przed wilgocią przynajmniej w teorii jest lepsze gdyż wszystko jest zabudowane w środku auta a nie wystawione na działanie czynników zewnętrznych.
Co do tarpana - to oczywiście, jakbym go miał to bym jeździł. Poza tym jakby nie patrzeć to japońcy w stosunku do lat 80-90 ubiegłego wieku w elektronice są jakoby zacofani i zbyt wielu wodotrysków w Toyocie nie ma. Więcej tego mają europejscy producenci samochodów.

Jeszcze co do scramblerów (tych fabrycznych i tych "samoróbkowych") - zawsze (widocznie nie słusznie) uważałem, że scrambler służy do wyróżnienia się w jakiś tam sposób, że chęć posiadania scramblera wynika z tego, że rider chce mieć coś innego, mocno indywidualnego. A co pozostaje z indywidualizmu jak sąsiad może kupić sobie identyczną maszynę, mało tego znając Polaków to kupi w tym samym kolorze :)

Co do maszyn wybudowanych i wystawianych na wystawach to w swoim życiu poznałem 3 osoby, które budowały sobie takie maszyny. Powiem Ci, że wyglądają pięknie i nie odstają od tego triumpha. Mało tego właściciele ich nie wystawiają na pokazach/wystawach bo mają to gdzieś. Mało tego dość systematycznie dosiadają te maszyny i nimi jeżdżą. Wprawdzie nie podróżują gdyż do tego mają inne maszyny ale systematycznie ujeżdżają.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Triumph Scrambler 1200 XE 2019

Post autor: Iżu »

Zapraszam zainteresowanych na filmik z pierwszych wrażeń z jazdy nowym motocyklem - Triumph Scrambler 1200 XE 8-)



Iżu

michał_k
A2
Posty: 183
Rejestracja: 01 maja 2018, 15:45
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Triumph Scrambler 1200 XE 2019

Post autor: michał_k »

Ja sobie takiego Scramblera od Triumpha zakupiłem. Właśnie na przekór tej powtarzalności i masowości innych maszyn. Setki takich samych, bezpłciowych motocykli widywanych na drogach oraz także w moim garażu spowodowało u mnie chęć posiadania motocykla, który jest mocno indywidualny i niepowtarzalny. Jest piękny, świetnie zbudowany i to nie z plastiku, ma to coś co wywołuje jakieś emocje. Po latach poszukiwań i dążenia do znalezienia motocykla idealnego stwierdzam że taki nie istnieje. Ten Triumph jest za to przynajmniej ładny.


DL 650 V-STROM => R1200GS => V-STROM 1000 XT => Tracer 900 GT => T12 Z => T12 ZE => Versys 1000 SE => R1250GS => SCRAMBLER 1200 XE => V-STROM 650 XT

michał_k
A2
Posty: 183
Rejestracja: 01 maja 2018, 15:45
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Triumph Scrambler 1200 XE 2019

Post autor: michał_k »

Po 3000 przejchanych kilometrów średnie spalanie 4,5 litra/100 km. Nie oszczędzam go a styl jazdy nie jest podporządkowany ekonomii. Nie ma potrzeby kręcenia tego silnika powyżej 5000-5500 obr/min, wszystko co trzeba do dynamicznej jazdy dzieje się poniżej tej prędkości obrotowej. Choć w czasie jazdy wieje niemiłosiernie to wrażenia z jazdy jak najbardziej pozytywne. Do tego strzela pięknie z wydechu i budzi spore zainteresowanie mijanych osób. U wielu, szczególnie starszych, przywołuje wspomnienia dawnego motocyklizmu, ludziska z sympatią podchodzą zaciekawieni i zagadują co to za marka i model.


DL 650 V-STROM => R1200GS => V-STROM 1000 XT => Tracer 900 GT => T12 Z => T12 ZE => Versys 1000 SE => R1250GS => SCRAMBLER 1200 XE => V-STROM 650 XT

delirium
A+B+C
Posty: 1180
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: Triumph Scrambler 1200 XE 2019

Post autor: delirium »

michał_k pisze:
24 kwie 2022, 18:46
Ja sobie takiego Scramblera od Triumpha zakupiłem. Właśnie na przekór tej powtarzalności i masowości innych maszyn. Setki takich samych, bezpłciowych motocykli widywanych na drogach oraz także w moim garażu spowodowało u mnie chęć posiadania motocykla, który jest mocno indywidualny i niepowtarzalny. Jest piękny, świetnie zbudowany i to nie z plastiku, ma to coś co wywołuje jakieś emocje. Po latach poszukiwań i dążenia do znalezienia motocykla idealnego stwierdzam że taki nie istnieje. Ten Triumph jest za to przynajmniej ładny.
hola, więc mówisz że moje kawasaki versys czy yamaha T7 są bezpłciowe? :evil:

:mrgreen:

BTW motocykl indywidalny tworzysz przez modyfikacje. :idea:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Motocykle niesłuszne (czyli nie V-strom)”