Odszkodowanie z OC sprawcy - poradniczek

Wszystko przepisach, zmianach, aktualizacjach.
Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Odszkodowanie z OC sprawcy - poradniczek

Post autor: QraC »

Antyks pisze:Nie jestem też hydraulikiem - bez problemu podłączę dolnopłuk, bojler, baterię - ale nie podejmę się zaprojektowania instalacji w nowym domu.
Nie jestem też mechanikiem - ale podstawowe czynności przy aucie czy motorze wykonam. Czasami też coś naprawię. Ale remont kapitalny silnika powierzył bym specjaliście.
Nie jestem też fotografem - ale robię dużo zdjęć, zrobiłem niedawno zdjęcia do katalogu firmy i były ok. Ale wiem że tylko dlatego że warunki do nich były idealne. Nie podjął bym się sesji zdjęciowej na weselu bo nigdy nie była by zrobiona profesjonalnie. .
Nie jestem spawaczem - ale spawam TIG-iem, zrobię ładny przetop w podwójnej osłonie argonu, ale nie zabrał bym się za spawanie wisząc 4 m nad ziemią, spawając rurociąg ciśnieniowy...
Nie jestem też prawnikiem. Ale do wielu spraw prawnikiem po prostu nie trzeba być. Owszem - tam gdzie od wyniku zależała by moja wolność, przyszłość itd - brał bym fachowca z referencjami. A tam gdzie nie, radze sobie sam. Bo tak naprawdę żadnych cudów - szczególnie w temacie odszkodowań w sprawach ubezpieczeń nie ma. Za to jest darmowy rzecznik ubezpieczonych ( finansowy) - który udziela wszelkiej pomocy.
Złota rączka nie ma co :-P

Nie próbuję cię przekonać, bo nie to jest moim celem... Przedstawiam swój punkt widzenia, którego z kolei ja się trzymam... i źle jeszcze na tym nie wyszedłem...


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Tags:

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Odszkodowanie z OC sprawcy - poradniczek

Post autor: Antyks »

Oczywiście. Może w okolicach Rzeszowa są lepsi prawnicy :)
Miałem pecha bo rekomendowana przez wielu papuga nie ujęła w pozwie oczywistego ( dla prawnika) zarzutu potrącenia , przez co po 2 latach ( po zmianie sędziny) sprawa została odrzucona. Gdybym nie miał papugi - sąd miał obowiązek nam o tym przypomnieć. Więc jak pisałem wcześniej kolejną sprawę założyłem i prowadziłem sam.
Niedawno miałem kolejnego pecha bo rekomendowany adwokat - występujący jako pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego ( zatłukli mi na śmierć bliskiego kuzyna 2 miesiące temu) - nie robi prawie zupełnie nic poza braniem kasy, a to co robi to ... szlak by to trafił. Więc jesteśmy w trakcie zmiany - co wbrew pozorom tez nie jest proste - ( prawnik o swoje potrafi walczyć i ma na to czas..)
Aktualnego pecha ma dobry kumpel - też motocyklista. Ma sprawę rozwodową , wziął bardzo drogą i cenioną adwokatkę - tylko ta trzeci raz z kolei wysłała na rozprawę swojego kolejnego substytuta który każdorazowo ze sprawą próbuje zaznajomić się na sali rozpraw na szybko przeglądając akta...
I tak mógłbym trochę ciągnąc...
Każdy ma jakieś doświadczenia. W każdym razie - zatrudnienie prawnika gwarantuje jedno - że trzeba mu zapłacić. Z resztą jest już różnie :) Chyba że po prostu mam pecha :)


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Odszkodowanie z OC sprawcy - poradniczek

Post autor: QraC »

Antyks pisze: W każdym razie - zatrudnienie prawnika gwarantuje jedno - że trzeba mu zapłacić.
Z tym akurat się nie zgodzę. W dzisiejszych czasach adwokatów i radców prawnych mamy na każdej ulicy... i to po kilku. Masa młodych (i nie tylko!) sprawy gospodarcze i cywilne biorą za free licząc na zarobek z kosztów zastępstwa adwokackiego w postępowaniu sądowym i ewentualnie egzekucyjnym zasądzone od strony przegrywającej. Oni rozliczani są za efekt i to nie tylko w postaci wygranej sprawy (dla większości osób nakaz zapłaty czy inne orzeczenie zasądzające należność to tylko świstek papieru który można se....) bo dopiero odzyskanie należności premiuje ich jakimś zarobkiem. (notabene stawki za zastępstwo zostały obniżone przez obecnego ministra sprawiedliwości Z.Ziobrę a podwyższone były przez odchodzącego B.Budkę - w sprawach od 5.000 - 10.000 zł - koszty zastępstwa wynosiły 2.400 zł - teraz wynosi 1.800 zł, w sprawach od 10.000 - 50.000 zł - wynosiły 4.800 - teraz 3.600 zł.)

Co do jakości takich mecenasów... no z tym to faktycznie różnie bywa. Można trafić na młodego, dobrze wykształconego, ambitnego prawnika który próbuje się przebić lub wyrobić nazwisko i który najzwyczajniej w świecie chce zarobić, ale równie dobrze można trafić zgoła odmiennie. Nie ma złotej reguły i pewnie ciężko byłoby ją wypracować. Inna sprawa jest taka że poziom skomplikowania wszelakich spraw mocno wzrósł. Ilość stanowionego przez ustawodawcę prawa i jego wątpliwa jakość przekłada się na poziom orzekania przez sądy i sędziów (których jakość wykształcenia też jest bardzo różna). Nieostrość przepisów prowadzi do sytuacji w której opierając się na jednym przepisie dwa różne sądy w tym samym stanie faktycznym orzekną dwa odmienne o 180 stopni orzeczenia. Co więcej takie sytuację zdarzają się nawet w obrębie jednego sądu i jednego wydziału w zależności od interpretacji przedłożonych przez pełnomocników dowodów. Każdy prawnik na którymś tam roku studiów uczy się o systemach prawa i o tym że w Polsce mamy do czynienia z prawem stanowionym. Niestety poprzez wybujałą działalność ustawodawczą, niskiej jakości tworzone przepisy, wdrażanie przepisów w pośpiechu i na ostatnią chwilę, słabe orzecznictwo coraz częściej mamy do czynienia z prawem precedensowym (może nie w czystej formie jak w krajach anglosaskich) w którym uzasadnienie orzeczenia jest kazuistyczne odwołujące się do okoliczności poszczególnej sytuacji i sprawy....

Dobra, wystarczy... odbiegam od tematu a chyba nie o to chodziło ;-)


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

mirecki
AM
Posty: 9
Rejestracja: 06 sty 2017, 22:55

Re: Odszkodowanie z OC sprawcy - poradniczek

Post autor: mirecki »

Taka uwaga do co oświadczeń stron wypadku/zdarzenia. Robić wszystko aby to sprawca je napisał. Dlaczego? Koleżanka miała stłuczkę, sprawca przepraszał, mówił że to jego wina, zmęczony, bo późno wraca z pracy. Zadzwonił od mamy, że wróci później bo miał stłuczkę. Przyjechała policja i tak zrobiono, że nie był winny. Jeden z policjantów powiedział, że mieli czas aby sprawca napisał oświadczenie z miejsca zdarzenia z przyznaniem się do winy to nie było by problemu w sądzie. A tak musieli ulec presji mamie sprawcy - czyli pani burmistrz.



Awatar użytkownika
KIERAS
A2
Posty: 212
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:54
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Odszkodowanie z OC sprawcy - poradniczek

Post autor: KIERAS »

Panowie z innej beczki ile płacicie za OC czy ktoś posiada AC? Ile ewentualnie to kosztuje?


Suzuki DL 1000 K4

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Odszkodowanie z OC sprawcy - poradniczek

Post autor: Antyks »

OC zależne od wielu czynników, bezszkodowej jazdy, wieku właściciela, czasami stanu cywilnego, współużytkowników, miejsca zamieszkania .
Dlatego gołe porównania ceny jest niewymierne.
Wrzuć zapytanie w rankomat zrobią ci porównanie kilkunastu ofert :)
A co do AC, nie opłacam.


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Odszkodowanie z OC sprawcy - poradniczek

Post autor: QraC »

OC, NW, ASS, AC Allianz - suma ubezpieczenia 45.000 - składka 2.050 PLN, umowa z 2016r.

Dzisiaj z ciekawości przy ubezpieczaniu auta w PZU pytałem o AC na moto.... pełen pakiet - 3.800 PLN.....


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Odszkodowanie z OC sprawcy - poradniczek

Post autor: staszek_s »

Ja też w Allianz, moto z grudnia 2015, polisa odnowiona od 5 stycznia: 2460 zł z 50% VAT (leasing na firmę). Pełen pakiet z assistance plus, suma ubezpieczenia 26561zł.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo, przepisy, kodeks”