Strona 1 z 2

Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 27 mar 2021, 20:22
autor: haqqax
Dzisiaj po raz pierwszy w życiu robiłem wymianę oleju i filtra - zależało mi, żeby się nauczyć to robić.

Odmierzyłem 2,75 litra nowego oleju, olej pokazał sie w okienku rewizyjnym, odpalilem silnik - wszystko bylo świetnie. Ale po jakims czasie poziom spadł do do kreski Min - teraz myslę, że podłoże mogło być niezauważalnie nierówne. Dolałem oleju do kreski Max, nie wiem ile dolałem, jakieś 150-250 ml. No i nie jest dobrze, bo w domu w garażu obserwuję, że całe okenko rewizyjne jest zalane olejem, jest go za dużo.

Kupiłem na taką okazję strzykawkę do odciągania oleju, ale ten patent nie działa. Olej jest gdzies na dole misy, rurka sie o cos tam opiera i nie siega do powierzchni oleju - nic mi sie nie udalo odessac.

I teraz mi poradzcie - wymienic olej jeszcze raz, czy zostawic i jezdzic? Z jednej strony irytuje mnie ze mam za duzo oleju, ale z drugiej płytę spod silnika długo odkręcałem (klucze mi sie slabo miescily) i przykrecalem, nie chce mi sie tego odkrecac ponownie, no i trzeba by wylac ten nowy olej.

Co radzicie?

I jeszcze jedno - jeden nit mi poszedł w płycie osłaniajacej silnik - płyta od RMG. Naprawia się jakoś te nity? Jak?

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 27 mar 2021, 20:40
autor: Ciok
Zależy ile za dużo. Jeździłem, jak było trochę za okienkiem.
Daj nowego nita i po sprawie.

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 27 mar 2021, 20:44
autor: PiotrEm
Na filmie widziałem, ża nadmiar oleju można odpompować np. pompką od dozownika mydła w płynie. Albo załóż do tej strzykawki elastyczną rurkę.

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 27 mar 2021, 20:47
autor: gorghu
No zbyt duża ilość oleju w silniku nie jest dobra. Może prowadzić do rozszczelnienia układu. A u ciebie kwestia ile faktycznie go dolałeś. Bo jak 250ml to jednak za dużo może go być i ja bym go spuścił i wlał na nowo, jesli patenty ze strzykawkami czy rurkami nie dają efektu.

Generalnie to wlałeś świeży olej i założyłeś nowy filtr więc imho można go zlać i jeszcze raz wlać w odpowiedniej ilości. Nie widzę gdzie mógłby być tu problem i miałbyś go wylewać. ;) Tylko teraz nie ruszałbym filtra i wlał 2,5 litra (tyle ile wchodzi bez wymiany filtra).

A co do płyty to zanitować nowym nitem.

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 27 mar 2021, 20:50
autor: Centrino
Zainwestuj w gumowy (nie sztywny wężyk) i odciągnij nadmiar oleju.
Jazda ze zbyt dużą ilością oleju może zaszkodzić silnikowi.

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 27 mar 2021, 21:04
autor: Struna
Tyle nadmiaru w niczym nie zaszkodzi.
Jeździj śmiało.

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 27 mar 2021, 21:18
autor: gorghu
@Struna a jaki nadmiar zaszkodzi? ile w przypadku DL650 (i tych ilości co tu się wlewa)? Pytam z ciekawości bo masz większą wiedzę praktyczną w tej dziedzinie. :)

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 27 mar 2021, 21:20
autor: haqqax
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, nabędę giętki wężyk i spróbuję ponownie odessać. Uspokoiliście mnie, myślę że bardzo mocno nie przelałem, a fabryka pewnie jednak dała trochę tolerancji na takich ludków jak ja. Jeśli się nie da odessać, to pewnie trochę pojeżdzę, ale przyspieszę kolejną wymianę.

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 27 mar 2021, 21:21
autor: Struna
Dobrze ponad litr by trzeba żeby mogło faktycznie coś zaszkodzić.
To nie jest apteka, żeby się o setkę czy ćwiartkę martwić.

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 27 mar 2021, 21:23
autor: gorghu
@Struna - THX. :)

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 27 mar 2021, 23:05
autor: staszek_s
haqqax na przyszłość tak od 2,3 litra dolewaj po troszce oleju aż się pokaże w okienku, odczekując chwile po każdej dolewce aż spłynie. Potem zakręć korek, odpal maszynę bez gazu aż zgaśnie kontrolka ciśnienia oleju, jeszcze chwilę zostaw i wyłącz. Odczekaj znowu aż olej spłynie ,tak ze 3 minuty, sprawdź poziom i dolewaj po trosze aż się pokaże w okienku. Gotowe. Bezpośrednio po wyłączeniu silnika zawsze będzie niższy poziom dopóki wszystko nie spłynie.

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 28 mar 2021, 01:03
autor: fristajlo
A co do płyty od Rafała, to ja z braku nitownicy złapałem na śrubkę i dwie nakrętki (jedna jako kontra). Póki co od 5kkm nie odpadło

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 28 mar 2021, 10:57
autor: Old Donkey
:)



Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 28 mar 2021, 12:00
autor: karacz
Struna pisze:
27 mar 2021, 21:21
Dobrze ponad litr by trzeba żeby mogło faktycznie coś zaszkodzić.
To nie jest apteka, żeby się o setkę czy ćwiartkę martwić.
To ja ostatnio się martwiłem jak przelałem o kilka mn o kreske poziomu max :D :lol:

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 28 mar 2021, 12:12
autor: Struna
Zupełnie niepotrzebnie

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 28 mar 2021, 16:17
autor: goral9000
gorghu pisze:
27 mar 2021, 20:47
No zbyt duża ilość oleju w silniku nie jest dobra. Może prowadzić do rozszczelnienia układu. A u ciebie kwestia ile faktycznie go dolałeś. Bo jak 250ml to jednak za dużo może go być i ja bym go spuścił i wlał na nowo, jesli patenty ze strzykawkami czy rurkami nie dają efektu.

Generalnie to wlałeś świeży olej i założyłeś nowy filtr więc imho można go zlać i jeszcze raz wlać w odpowiedniej ilości. Nie widzę gdzie mógłby być tu problem i miałbyś go wylewać. ;) Tylko teraz nie ruszałbym filtra i wlał 2,5 litra (tyle ile wchodzi bez wymiany filtra).

A co do płyty to zanitować nowym nitem.
W jaki to magiczny sposób układ się rozszczelni?

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 28 mar 2021, 16:22
autor: Struna
Jak jest fest dużo przelane to pracujacy wał może wytworzyć nadmierne ciśnienie w skrzyni korbowej i gdzieś sobie to ciśnienie znajdzie ujście. Może w odme, a może jakiś uszczelniacz wypchnie.

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 28 mar 2021, 16:53
autor: gorghu
@goral9000 tak jak @Struna pisze. Podgrzany olej zwiększa swoją objętość a wytworzone ciśnienie gdzieś będzie chciało ujść. I znajdzie najsłabsze miejsce. Tylko to musi być spory nadmiar oleju. A jak się okazuje nadmiarowa szklanka tego nie zrobi (gdzie wydawało mi się, że 250 ml to już sporo na prawie 3 litrowy zbiornik oleju). :)

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 28 mar 2021, 19:04
autor: goral9000
Panowie przestańcie powtarzać stare mity że za dużo oleju to będzie ciekło albo że jak ktoś zmieni olej z 10W40 na 5W40 to się wypłucze nagar i też będzie ciekło. Przy sprawnej odmie nic się nie stanie nawet jak przelejesz o litr. Przy zapchanej odmie to nawet i prawidłowa ilość oleju spowoduje jakieś konsekwencję z czasem. Jest sporo testów z przelaniem oleju w silniku i przy takich ilościach nic się nie stanie, polecam obejrzeć chociażby na YT.
Oczywiście spokojniej się śpi jak stan oleju jest w normie także patent z strzykawką i elastycznym wężykiem działa bo sam kiedyś tak upuszczałem olej.

Re: Wlałem za dużo oleju, potrzebuje rady

: 28 mar 2021, 19:34
autor: Struna
Zapytałeś, więc trochę teorii rzuciłem, ale jak byś wcześniej doczytał, pisałem też, że trzeba by grubo ponad liter przelać żeby się mogło coś podziać.