Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Miejsce do pogaduszek i dzielenia się doświadczeniem o motocyklach innych niż V-Strom.
Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2255
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: Iżu »

gorghu pisze:@Iżu i jak tam po dniu spędzonym w siodle Tenerki? Jak wrażenia? (bo jak w południe rozmawialiśmy to raczej pozytywnie było) ;)
Cześć, jak wiesz wybrałem się do Katowic by jeszcze raz przejechać się Yamahą XT1200ZE Super Tenere, tym razem miało być dłużej i dalej :)
Yamaha XT1200ZE Super Tenere (1).JPG
Co ciekawe jeździłem tym samym motocyklem co kiedyś, dzięki czemu mogłem porównać swoje odczucia z jazdy teraz i rok temu
Yamaha XT1200ZE Super Tenere (2).JPG
Yamaha XT1200ZE Super Tenere (3).JPG
Motocykl miał już przejechane prawie 10 tysięcy kilometrów, był więc dotarty na maksa :mrgreen:
Yamaha XT1200ZE Super Tenere (4).JPG
Tym razem podczas kolejnego testu skoncentrowałem się na odczuciach z jazdy, komforcie podróżowania czerpiąc maksymalną przyjemność z jazdy.
Jako że dzięki Tobie gorghu wiem już sporo więcej o tym motocyklu, wiedziałem w końcu jak podnieść szybę :lol: nie jest to intuicyjne, ale ostatecznie nie robimy tego non stop.
Postanowiłem sobie także iż nie będę się wkurzał na wyświetlacz begów pokazujący odczyt tylko wtedy gdy klamka sprzęgła jest odpuszczona, w sumie można się do tego przyzwyczaić.
Yamahą XT1200ZE jeździłem ze cztery godziny, podróżowałem zarówno po Katowicach jak i gminach ościennych z prędkościami dozwolonymi i nie tylko :mrgreen:
Muszę przyznać że jeździło mi się wspaniale, duża Teresa to najbardziej komfortowy motocykl klasy Adventure jakim jeździłem, głównie ze względu na bardzo wygodne siedzenie kierowcy, oraz ogólnie pozycję za kierownicą.
Bardzo dobrze sprawowało się także zawieszenie, które w moim odczuciu jest nieco bardziej sztywne niż w moim Suzuki V-Strom DL-650, co wpływa na pewność prowadzenia motocykla podczas większych prędkości.
Jako że podczas pierwszej jazdy narzekałem na kiepską elastyczność tego silnika oraz specyficzną "zwłokę" przy dodawaniu gazu, postanowiłem podczas tej podróży sprawdzić motocykl jeszcze raz.
Ewidentnie ta mała czkawka dalej występuje, ale motocykl wydawał się zdecydowanie bardziej dynamiczny niż podczas pierwszej jazdy, gdy nie był jeszcze dotarty (miał wtedy przebieg niecałych 400 km.).
Podczas tych 160 km. jakie wykonałem jeździłem raczej dynamicznie i nawet agresywnie czyli tak jak lubię, motocykl sprostał zadaniu i potrafił się bardzo szybko napędzać zwłaszcza w trybie - Sport, co oczywiście zostało okupione sporym spalaniem rzędu 7,5 l/100 km. ale podczas spokojnej jazdy w trybie - Tour spalanie spadało do poziomu 5,5 l/100 km, właśnie w tym trybie jeździ się najlepiej Tenerką, bo skok roll-gazu jest optymalny, a motocykl zachowuje się podobnie jak mały DL-650.

Reasumując - Yamaha XT1200ZE Super Tenere jest świetną propozycją do turystyki, maszyna ma oczywiście swoje wady jak choćby duży ciężar czy ten nieszczęsny wyświetlacz biegów, czy brak reflektorów przednich w technologii LED, ale ma swoje niepodważalne zalety - jest mega wygodna, napęd wałem zmniejsza obsługę do minimum dając możliwość komfortowego połykania setek kilometrów, sprzęt jest jak najbardziej godny polecenia i po tej jeździe sam się zacząłem zastanawiać nad zakupem wersji XT1200Z, takiej samej jak ma gorghu :D
Ocena: 5.88235%


Iżu

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2255
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: Iżu »

Zapraszam zainteresowanych na nowy filmik z jazdy Teresą :D



Miłego oglądania 8-) Piona
Ocena: 11.76471%


Iżu

Awatar użytkownika
JARON
A+B+C+D
Posty: 2119
Rejestracja: 04 paź 2016, 14:51
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: JARON »

Tigery 1200 stoją na Scorpionach a 800 na tak kochanych przez nas BW ;-)


Ogar205>CZ175>MZ250Jaskółka z koszem>Junak M10>MZ ETZ250>IntruderVL800>IntruderC1500>Vstrom1000 2016>BENELLI IMPERIALE 400
Wszyscy mamy dwa życia. To drugie zaczyna się w chwili,gdy zdamy sobie sprawę,że mamy tylko jedno.

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: gorghu »

Jaron - póki co ja nie mogę narzekać na te opony. Mam zrobione na nich 8500 km i na razie nie dały mi powodu do marudzenia. Owszem, z kilometrami i czasem będą się degradować i pogarszać. Ale to tak jak każda inna opona ;) Te do codziennej jazdy spokojnie wystarczają. A na przyszłość mocno zastanawiam się nad Karoo Street.

A co do filmiku - co tu mówić. Iżu usiadł ponownie na sprzęt bez jakiś "kosmicznych" oczekiwań i nagle zaczęło mu się tym dobrze jeździć ;)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5219
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: Struna »

Często spojrzenie pod innym kątem daje inny obraz - czyż nie ? ;)


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
JARON
A+B+C+D
Posty: 2119
Rejestracja: 04 paź 2016, 14:51
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: JARON »

Gorghu,ja też nie narzekałem na nie,do czasu jak pokazały swoją ciemną stronę w Słowacji na mokrych winklach. Wtedy miały jakieś 18 tyś przebiegu. No ale mięska miały do samego końca sporo i to jednak myli człowieka ;-) Jakoś one dziwnie twardnieją. No i na suchym dość dobrze się sprawowały. Niestety jak przekroczyły 20 tyś to i na suchym tyłek uciekał nawet na zjazdach z autostrady przy spokojnej prędkości. Wymieniłem je przy 26 tyś ale te ostatnie 6 tyś nie miało nic wspólnego z jakimkolwiek zaufaniem do tych kapci.


Ogar205>CZ175>MZ250Jaskółka z koszem>Junak M10>MZ ETZ250>IntruderVL800>IntruderC1500>Vstrom1000 2016>BENELLI IMPERIALE 400
Wszyscy mamy dwa życia. To drugie zaczyna się w chwili,gdy zdamy sobie sprawę,że mamy tylko jedno.

Awatar użytkownika
tomeks
A1
Posty: 32
Rejestracja: 13 lis 2017, 17:52
Lokalizacja: Małopolska

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: tomeks »

Iżu pisze:
gorghu pisze:@Iżu i jak tam po dniu spędzonym w siodle Tenerki? Jak wrażenia? (bo jak w południe rozmawialiśmy to raczej pozytywnie było) ;)
Jako że podczas pierwszej jazdy narzekałem na kiepską elastyczność tego silnika oraz specyficzną "zwłokę" przy dodawaniu gazu, postanowiłem podczas tej podróży sprawdzić motocykl jeszcze raz.
Ewidentnie ta mała czkawka dalej występuje, ale motocykl wydawał się zdecydowanie bardziej dynamiczny niż podczas pierwszej jazdy, gdy nie był jeszcze dotarty (miał wtedy przebieg niecałych 400 km.).
Podczas tych 160 km. jakie wykonałem jeździłem raczej dynamicznie i nawet agresywnie czyli tak jak lubię, motocykl sprostał zadaniu i potrafił się bardzo szybko napędzać zwłaszcza w trybie - Sport
To jest bardzo ciekawe, że motocykl po dotarciu zyskał aż tyle, mając na uwadze, iż silniki w dzisiejszych czasach są spasowane raczej dobrze :D


Suzuki DL 650 XT 2017r. -> Honda CRF 1000 DCT

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: gorghu »

ja myślę, że tu jednak chodzi o co innego. Iżu za pierwszym razem usiadł na tenerce i mial jakieś oczekiwania. szczególnie, że wcześniej jeździł motkami o bardziej sportowym zacięciu. i tu go zaskoczyła praca silnika. teraz usiadł po raz drugi bez specjalnych oczekiwań, wręcz zakładając wielką ospalosc motka. zmienił punkt widzenia i od razu inaczej do niego podszedł.
@Iżu. może dobrze by było jakbyś zaczął nowy cykl "drugie wrażenie". Teresa jest dobrym przykladem. podejrzewam że moze być kilka takich maszyn o których można by zmienic zdanie po drugiej jeździe ;)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5219
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: Struna »

Bywają w autach fabryczne blokady w okresie docierania, tak np. było w Mustangu.
Może i teresa miała coś podobnego.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: gorghu »

Być może że w testówce coś przełączyli na okres docierania i ograniczyli jej nieznacznie moment i moc. Ale wątpię w to. W sumie to najlepiej zapytać u źródła, czyli w salonie Yamahy.
Moja nie miała. Sam robiłem za blokadę ;)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
matt28
A2
Posty: 270
Rejestracja: 27 sie 2018, 21:50

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: matt28 »

tomeks pisze:To jest bardzo ciekawe, że motocykl po dotarciu zyskał aż tyle, mając na uwadze, iż silniki w dzisiejszych czasach są spasowane raczej dobrze :D
Mam podobne odczucia na Crossrunnerze, w miarę pojawiania się kolejnych kilometrów na liczniku moto zyskuje na elastyczności.
Na chwilę obecną zrobiłem 1100 km i końcu pojawił się charakterystyczny gwizd silnika podczas przyspieszania, będący znakiem rozpoznawczym VFR.
W przyszły wtorek pierwszy serwis a następnie wyprawa w Ardeny, gdzie Honda powinna pokazać pełnię swoich możliwości.


Old, grumpy man na DL-u 800

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2255
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: Iżu »

Cześć i czołem koledzy i koleżanki, wpadłem dziś na chwilę do "Motorland Kraków" autoryzowanego dealera motocykli Yamaha, by oglądnąć nową XT1200Z Super Tenere w kolorystce "Ice Fluo".
Na żywo wygląda to dosyć ciekawie, na pewno dodaje ona maszynie nieco świeżości
Yamaha XT1200Z Super Tenere Ice Fluo (1).jpg
Yamaha XT1200Z Super Tenere Ice Fluo (2).jpg
Yamaha XT1200Z Super Tenere Ice Fluo (3).jpg
co daje ciekawy kontrast między matowym zbiornikiem paliwa (wyglądającym jakby był pomalowany podkładem :lol:), złotymi lagami i niebieskimi felgami.
Przy okazji rozmawiałem chwilę ze sprzedawcą który stwierdził że przednie oświetlenie w tym motocyklu także jest na na LEDach :mrgreen:, ale pomijając już jego niewiedzę zacząłem pytać o warunki leasingu i ubezpieczenie..
Jakież było moje zdziwienie gdy dowiedziałem się że u nich obowiązuje stawka - 5,6 % ubezpieczenia (OC, AC, NW) od wartości motocykla, co przy kwocie za golasa rzędu - 58'000 zł. robi kwotę w wysokości - 3'248 zł.
Zaskakujące jest to że w "Yamaha Wawrosz" w Katowicach (także autoryzowanego dealera tej marki) stawki ubezpieczenia przy zakupie nowych maszyn wynoszą - 4,5 % od wartości motocykla (tak samo w Triumph) co daje kwotę - 2'610 zł., czyli różnica wynosi 638 zł.
Gdy to pomnożymy przez trzy lata leasingu wychodzi całkiem spora suma, za którą można kupić np. kufry czyli - 1914 zł.
Gdy zwróciłem na to uwagę dealerowi mówiąc iż w innych salonach np. Triumph jest taniej, gość odpowiedział.. "to proszę sobie kupić Triumpha" no trzeba przyznać że chłopaki z Krakowa mają obcykany marketing.. :lol:
Jaki z tego wniosek ?
Motocykl trzeba kupować tam gdzie jest taniej i gdzie sprzedawcom zależy na kliencie, bo skoro przed kupnem motocykla klient jest ignorowany, to co będzie po zakupie ?! :shock:

Piona


Iżu

michał_k
A2
Posty: 183
Rejestracja: 01 maja 2018, 15:45
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: michał_k »

Iżu pisze:Cześć i czołem koledzy i koleżanki, wpadłem dziś na chwilę do "Motorland Kraków" autoryzowanego dealera motocykli Yamaha, by oglądnąć nową XT1200Z Super Tenere w kolorystce "Ice Fluo".
Na żywo wygląda to dosyć ciekawie, na pewno dodaje ona maszynie nieco świeżości
co daje ciekawy kontrast między matowym zbiornikiem paliwa (wyglądającym jakby był pomalowany podkładem :lol:), złotymi lagami i niebieskimi felgami.
Biorąc pod uwagę zakup dużej Teresy na co jestem w zasadzie zdecydowany pozostaje do wyboru kolor. Czarny(patrz moto Grzegorza) jest cholernie smutny i nudny. W tym malowaniu z kolei nie bardzo te felgi mi pasują choć niewątpliwie dodają trochę świeżości jak napisałeś. Z Twojej perspektywy oglądając na żywo oba malowania jaki kolor jednak bardziej pasuje do T12? Gdybyś miał wybrać dla siebie to który?

Najgorsze jest to że że ani w Łodzi ani w Katowicach na salonie nie mają Teres w aktualnych malowaniach więc jak kurna mam wybrać? Z katalogu?


DL 650 V-STROM => R1200GS => V-STROM 1000 XT => Tracer 900 GT => T12 Z => T12 ZE => Versys 1000 SE => R1250GS => SCRAMBLER 1200 XE => V-STROM 650 XT

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: gorghu »

Przed zakupem stałem dokładnie przed tym samym problemem - wybór kolorystyki. Jednakże te niebieskie felgi skutecznie mnie odrzuciły. Gdyby nie one to brałbym tego białego. A tak jest czarny. I owszem jest to nudny kolor. Ale tak jak w dobrej terenówce. Jak go ładnie ubłocisz to nabiera charakteru ;) :P


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

michał_k
A2
Posty: 183
Rejestracja: 01 maja 2018, 15:45
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: michał_k »

W ubiegłym roku był fajny niebieski kolorek Yamaha Blue z czarnymi felgami. W tym roku jakieś eksperymenty z niebieskimi felgami. Wielce prawdopodobne że to ostatnie chwile tego modelu więc muszę w miarę szybko podjąć decyzję bo lada moment nie będzie można już kupić T12


DL 650 V-STROM => R1200GS => V-STROM 1000 XT => Tracer 900 GT => T12 Z => T12 ZE => Versys 1000 SE => R1250GS => SCRAMBLER 1200 XE => V-STROM 650 XT

Online
Awatar użytkownika
crimson
A+B+C+D+E+T
Posty: 3746
Rejestracja: 27 wrz 2017, 14:19
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: crimson »

Czarny najlepszy wybór :) moim zdaniem. Podoba mi się moto @gorghu


DL 650 AL6 --> CRF 1100 ATAS

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: gorghu »

Tylko nadmienię, że obecnie mój nie jest czysto czarny. Jest czarno-szaro-brązowy :lol:
Jakoś nie chce mi się go umyć bo podobają mi się te kolory :twisted:


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Chromato
A2
Posty: 165
Rejestracja: 28 sie 2017, 08:26

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: Chromato »

nie wiem co wy macie do niebieskich dodatków. wg mnie wygląda to zajebiście!
(znacznie ciekawiej niż czarna ten - wybacz Grzesiu :D )
s10.jpg


DL1000K6 >> XT1200Z

michał_k
A2
Posty: 183
Rejestracja: 01 maja 2018, 15:45
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: michał_k »

Tylko na rocznik 2019 do niebieskich felg dodali jeszcze złote lagi przedniego widelca. Chyba za dużo szczęścia...


DL 650 V-STROM => R1200GS => V-STROM 1000 XT => Tracer 900 GT => T12 Z => T12 ZE => Versys 1000 SE => R1250GS => SCRAMBLER 1200 XE => V-STROM 650 XT

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2255
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Yamaha XT1200ZE Super Tenere - pierwsze wrażenia z jazdy

Post autor: Iżu »

nie_ma_wała pisze:Biorąc pod uwagę zakup dużej Teresy na co jestem w zasadzie zdecydowany pozostaje do wyboru kolor. Czarny(patrz moto Grzegorza) jest cholernie smutny i nudny. W tym malowaniu z kolei nie bardzo te felgi mi pasują choć niewątpliwie dodają trochę świeżości jak napisałeś. Z Twojej perspektywy oglądając na żywo oba malowania jaki kolor jednak bardziej pasuje do T12? Gdybyś miał wybrać dla siebie to który?
Cześć, po zobaczeniu na żywo kolorystyki "Ice Fluo" brałbym właśnie tą wersję, bo wygląda świeżo i jest zdecydowanie bardziej widoczna na drodze, poza tym lubię niebieski kolorek :D
Pozwoliłem sobie skopiować zdjęcie kolegi z FB który zakupił taki motocykl, z kuframi w kolorze alu wygląda bardzo fajnie.
Yamaha XT1200Z Super Tenere Ice Fluo 2019 z kuframi.jpg
Pozdrówko 8-)


Iżu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Motocykle niesłuszne (czyli nie V-strom)”