IV zlot - Borne Sulinowo 7-9 czerwca 2019 - zapisy, informacje iv-zlot-forum-borne-informacje-t2128.html

dźwignia zmiany biegów a buty motocyklowe

Wszystko to co my wiemy, a manuale nie podają :)
alek121
AM

dźwignia zmiany biegów a buty motocyklowe

Postautor: alek121 » 22 sie 2018, 08:47

Witajcie.
Ostatnio drogą zakupu stałe się właścicielem butów forma adventure low, buty fajne, wygodne ale ...
Do tej pory jeździłem w butach trekingowych za kostkę i ze zmianą biegów nie było problemu ani redukcja ani w górę. Problem pojawił się przy próbie zmian w nowych butach, są one wyższe, mają wyższą podeszwę i teraz po prostu jak noga stoi na stopce to nie mogę buta włożyć pod dźwignię bo nie naturalnie muszę ją wyginać. Dokonałem korekty w górę ustawienia dźwigni, no dobra teraz jakoś nogę włożę pod dźwignię (nie jest komfortowo, ale jakoś może bym się przyzwyczaił), ale powstał następny problem jak dźwignia biegów jest podniesiona do góry to aby zredukować bieg muszę zdjąć nogę ze stopki (bo nie wygnę jej tak wysoko) i biegi zbijam "z powietrza".

Czy ktoś miał jakieś takie problemy i jak je rozwiązał?

Myślę, że rozwiązaniem tego problemu mogła by być dłuższa dźwignia zmiany biegów, więc odległość od stopki to końca dźwigni była by większa i but by się zmieścił, a zmiana biegów była by dokonywana końcem buta (palcami) a nie tak jak teraz śródstopiem. Czy można by było zastosować jakąś inną -dłuższą dźwignię od jakiegoś innego motocykla?

Mój motocykl to Dl 650 2016r

Pozdrawiam

Alek

Awatar użytkownika
Pepo
A2
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: dźwignia zmiany biegów a buty motocyklowe

Postautor: Pepo » 23 sie 2018, 19:26

Ja mam KLV1000 i standardową stopkę. Buty Forma ADV. Rozmiar 43. Na pewno są wyższe niż tenisówki i trekkingi ale też zdecydowanie niższe niż militarne Bates'y (w tych miałem podobne wrażenia ale Navy Bates ma 80 mm wysokości w kapie). Pytanie: jaki masz rozmiar i w którym miejscu podpierasz stopę o podnóżek w momencie zmiany. Podejrzewam przyzwyczajenie i trzymanie na podnóżku tuż przed obcasem. Mnie uczono (i tak się przyzwyczaiłem) że podpórka ma być pod środkiem stopy lub pod śródstopiem. Chyba że nogi masz wersję kajakową czyli powyżej 46. Jak wydłużysz dźwignię to kąt przełączenia będzie nadal taki sam ale ramię dłuższe. Więc efekt się powiększy.
Kawasaki KLV1000. Po to właśnie moto. 8-)

alek121
AM

Postautor: alek121 » 23 sie 2018, 20:13

Rozmiar podobny do Twojego 42. Problem jest w tym, że jak trzymam nogę na stopce to nie jestem wstanie jej tak wygiąć do dołu, żeby but "wszedł" pod dźwignię zmiany biegów (nie jest to takie intuicyjne jak w trekkingach, muszę dobrze się skupić i celować),a gdyby dźwignia była dłuższa nogi tak bardzo bym nie musiał wyginać a zmiana biegów odbywała by się bliżej palców (tak mi się wydaje). Jutro wybieram się w trasę to zobaczę jak będzie. Trekkingi oczywiście w razie czego biorę ze sobą.
Pozdro

Awatar użytkownika
JARON
A+B+C
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Postautor: JARON » 23 sie 2018, 21:29

A ja mam buty Sidi armada roz 47 czyli konkret. więc założyłem podnóżki sw motech poszerzone i obniżone podobno 15mm. Wszystko pasuje fajnie i nie przestawiałem nawet dźwigni. Oczywiście trzeba się przyzwyczajać i tak, bo to zupełnie inne odczucia, jak jeździłem wcześniej w letnich butach za kostkę PROBIKER.
Ogar205>CZ175>MZ250Jaskółka z koszem>Junak M10>MZ ETZ 250>Intruder VL800>Intruder C1500>SUZUKI V strom 1000 ABS 2016 PTERODAKTYL

szuwarek
A2
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: szuwarek » 23 sie 2018, 22:24

Czy obniżenie podnóżków kitem o 2 cm utrudnia obsługę dźwigni zmiany biegów i hamulca nożnego?
DL 1000

Suszny
A2
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Postautor: Suszny » 24 sie 2018, 00:13

Na pewno utrudnia złożenie się w zakręt. Podnóżki będą krzesać iskry o wiele szybciej niż w przypadku standardowej wysokości.

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C
Otrzymał podziękowań: 30 razy
Kontakt:

Postautor: Iżu » 24 sie 2018, 06:46

Ja bym jeszcze dodał że warto wyrobić sobie nawyk trzymania stopy na podnóżku bliżej palców, bo jak będziemy zbytnio wystawiać stopę w przód przy zakręcie i mocnym pochyleniu, to w ekstremalnym przypadku możemy dotknąć asfaltu, a to może spowodować poważny uraz i glebę, gdy wciągnie nam stopę pod podnóżek.

Pozdrówko 8-)
Iżu

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Postautor: Struna » 24 sie 2018, 12:05

jaki tam ekstremalny przypadek :) mnie się często zdarza szurnąć butem o asfalt - ale faktem jest, że może się to niefajnie skończyć.
DL 650 AK7, VTR 1000F - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
kitza
A2

Postautor: kitza » 24 sie 2018, 12:24

Myślę, że to kwestia przyzwyczajenia. Mam Sidi B2 rozm.47 i po przesiadce z trekingowych butów też miałem problemy ze zmianą biegów. Nie było takiej pełnej swobody ruchu jak w zwykłych butach. Z czasem minęło i teraz dziwnie się czuję gdy zmieniam biegi w zwykłych butach :)
Romet Komar -> Suzuki GSF 600 Bandit -> Suzuki V-Strom 1000

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Postautor: Struna » 24 sie 2018, 12:36

Też to miałem po przesiadce na Forme Adventure ( rozmiar również 47 ) - na początku nie mogłem biegów zmieniać, ale nieco przeregulowałem dźwignie plus też człek przywyknął i jest ok.
DL 650 AK7, VTR 1000F - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Kontakt:

Postautor: Pyxis » 31 sie 2018, 22:18

Moje butki trekingowe przetarlem o asfalt. Do wkladki sie skubane przetarly na prawej nodze (tej hamujacej). Teraz mam ze sliderami wymiennymi, alle i tak zabieral kawalek podeszwy. Podnioslem jeszcze ciut dzwignie hamulca i teraz dotykam juz sporadycznie.

Jazda "na kaczora" moze sie skonczyc podwinieciem stopy, co jest - w najlepszym razie - bolesne. Szybko nauczylem sie trzymac gire na srodstopiu. Zaleta jest tez lepsze "czucie" motocykla.

DSC_0077a.jpg
DSC_0077a.jpg (1.06 MiB) Przejrzano 677 razy
( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Awatar użytkownika
DziadekH
A2
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: DziadekH » 02 wrz 2018, 12:05

Do zmiany biegów w nowych butach trzeba się przyzwyczaić. Z czasem nowy but ułoży się do nogi i zmięknie. Możesz też eksperymentować z ustawienie długości i kąta dźwigni biegów. Zainwestuj w akcesoryjną dźwignię biegów np. SW-Motech.
Jeździłem w różnych butach i zawsze potrzebowałem czasu na przyzwyczajenie i zmianę nawyków.

LWG
LWG

DL 650 XT AL5

Awatar użytkownika
Remol71
A2

Postautor: Remol71 » 02 wrz 2018, 13:35

Sidi Adv 42, biegi zmieniam bez problemu. Skrzypią bardziej od skrzyni :D :D :D
2x 650

Wróć do „Patenty i usprawnienia”