Deflektor samoróbka

yoseph
A1
Posty: 32
Rejestracja: 02 lip 2020, 19:18

Deflektor samoróbka

Post autor: yoseph »

Cześć wszystkim :)
To mój pierwszy temat i mam nadzieję, że nikogo nie zanudzę, dlatego będę w miarę możliwości "zaciaśniał"
Udało się i stałem się właścicielem DL-a 1000 z pierwszego roku produkcji. Jako że jestem bardzo dużym człowiekiem, nie wiem czy szerszym czy wyższym :oops: więc chciałem kupić wyższą szybę. Niestety do tego modelu znalazłem chyba tylko jedną paskudną szybę lostera, ze strasznym wywinięciem do góry na końcu, nie przeczę że to skuteczne, mówię tylko że mi się nie podoba. Zbadałem dostępne opcje i stanęło na deflektorze. Szybki rekonesans internetu pokazał że trzeba za tą przyjemność zapłacić około 200 zł--> klik, zamawiam i ju...... a czekaj czekaj, a nie da się samemu zrobić taniej ? :D
No i tak postawiłem sobie wyzwanie :)

Kupiłem plexę 5mm- cena 12 zł za niewielki arkusz, kształt wzięty z głowy po szybkiej przymiarce do szyby.
Narysowane i wycięte wyrzynarką z brzeszczotem do drewna z bardzo grubymi zębami. Moje niewielkie doświadczenie podpowiadało mi że jeżeli będę ciął drobnymi zębami to ciepło wytworzone przez tarcie spowoduje że plexa stopi się zaraz za brzeszczotem.

No to gotowe, teraz jakoś przykręcić do szyby...... a czekaj czekaj, nie da się tego jakoś ładnie wygiąć ?:)
No i tak zaprzęgłem do roboty mój ploter cnc też samoróbkę do wycinania rdzeni skrzydeł do modeli samolotów.
IMG_20200714_162632 (Kopiowanie).jpg
Ma on gorący drut kanthalowy który umieściłem w szczelinie centralnie pod miejscem które chciałem zgiąć, rozgrzałem drut do czerwoności, po minucie podgrzewania widać że plexa centralnie nad drutem jest miękka.Można giąć :)
IMG_20200714_162719 (Kopiowanie).jpg
Potem już tylko szlifowanko na szlifierce taśmowej, zaokrąglenie rogów, żeby nie powodować niepotrzebnych napięć w materiale, no i trochę żeby było ładniej.

Potem wybrałem się do piwnicy poszukać jakichś kątowników aluminiowych żeby zbudować mocowanie, ale .... czy nie da się tego zrobić lepiej ?
Szybki szkic w fusion360
1 (Kopiowanie).jpg
2 (Kopiowanie).jpg
Droga do kibla, bo moja drukarka stoi w kiblu, tam nikomu nie przeszkadzają jej wentylatory, i już się mocowanie drukuje :roll:
IMG_20200714_161013 (Kopiowanie).jpg
I gotowe, parę śrub i jest efekt:
4 (Kopiowanie).jpg
Potem powtórka z drugim i przyklejanie szyby taśmą 3M VHB, to ta od przylepców do gopro, ufam jej absolutnie. Kiedyś zespawałem stół właśnie do wycinarki i przykleiłem tą taśmą blat, naprawdę to tylko w rogach blatu. Przy demontażu blatu nie miałem opcji ukręcić taśmy, dlatego musiałem rozrywać ją łomem. Finalny efekt:
3 (Kopiowanie).jpg
5 (Kopiowanie).jpg
6 (Kopiowanie).jpg
No i teraz przewidywałem wersje rozwojowe, jakieś mocowanie ze zmienną wysokością, może inny kształt szyby ale deflektor po prostu działa. Nie ma nieprzyjemnego dźwięku i wibracji kasku, tylko gładki przepływ powietrza :) W zasadzie projekt można uznać za zakończony:)

Zajęło mi to pół dnia licząc z wyjazdem do sklepu, wliczając w to druk mocowania który zajął 4h, w tym czasie nie byłem zajęty, niby warto i jest satysfakcja. Tyle że te 200 zł to jednak już nie wydaje się tak dużo za "kawałek plexi" który jak się później może okazać jest innym, trwalszym materiałem. Z drugiej strony z portfela wyleciało dzisiaj 12zł na plexę z czego zostało pół arkusza...

Pozdrawiam
Adrian



Awatar użytkownika
Trevor
A+B
Posty: 581
Rejestracja: 05 paź 2016, 20:13
Lokalizacja: PK

Re: Deflektor samoróbka

Post autor: Trevor »

Co by nie powiedzieć to kawałek roboty zrobiłeś. Satysfakcja na pewno duża,że samemu się coś wydłubało a tym większa jeśli spełnia swoją funkcję. W kaźdym razie gratki się należą ;)


W życiu musi być i dobrze i źle, bo kiedy jest tylko dobrze to niedobrze.

DL 650 2006 oraz DL 650 2011

Awatar użytkownika
crimson
A+B+C+D+E+T
Posty: 3773
Rejestracja: 27 wrz 2017, 14:19
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Deflektor samoróbka

Post autor: crimson »

Przyłączam się, podziwiam, bo sam bym pewnie nie zrobił czegoś takiego :)
Daj zdjęcie całego moto, bo fajny żółty kolor - podoba mi się.


DL 650 AL6 --> CRF 1100 ATAS

Liber
A1
Posty: 45
Rejestracja: 25 sty 2020, 15:55
Lokalizacja: SOSNOWIEC

Re: Deflektor samoróbka

Post autor: Liber »

Szacun i gratulacje, kawał dobrej roboty ;)


DL 650 2020 ;)

kaloryferarz
A+B+C
Posty: 1209
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:19
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Deflektor samoróbka

Post autor: kaloryferarz »

No szacun :)


Romet Komar 2350 -> Honda Shadow 500 -> Yamaha XJ6 Diversion -> DL 650 AL9 -> Burgman 400 2010 :)

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4559
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Deflektor samoróbka

Post autor: Centrino »

Podoba mi się bardzo, tym bardziej, że ja również lubię coś stworzyć. Niestety nie mam dostępu do sprzętu którym dysponujesz więc moje osiągnięcia są mocno ograniczone.
Jednak polecałbym bardziej poliwęglan niż plexi no i jednak byłbym za przykręceniem szybki do uchwytu.

Gratuluję, wykonanie super a jeszcze jak spełnia swoje zadanie (a z wypowiedzi widać, że spełnia w 100%) to jeszcze lepiej.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

yoseph
A1
Posty: 32
Rejestracja: 02 lip 2020, 19:18

Re: Deflektor samoróbka

Post autor: yoseph »

Dzięki Panowie za słowa uznania :) to budujące jak komuś podoba się moja robota :)
Jeśli chodzi o przykręcenie deflektora to też trochę chodzą za mną takie myśli przed zaśnięciem "co jeśli odpadnie" pewnie zaprojektuję jakieś mocowanie na śruby w międzyczasie. Odnośnie poliwęglanu to masz 100% racji, tylko że moja technologia gięcia chyba mu nie podoła :)

Mój DL to w sumie nic szczególnego. Leżał na lewym boku, trochę widać to po nim, po kupnie musiałem wymienić kierownicę bo była delikatnie krzywa z lewej strony, wymieniłem kierunki kupione przez poprzedniego właściciela, na takie z homologacją. Owiewki przy baku powinny być żółte, są pomalowane na czarno, ale to sobie ogarnę w zimie, ponieważ uwielbiam wtedy dłubać przy motocyklu. Zdecydowałem się na ten egzemplarz bo o wszystkich wadach i rzeczach do zrobienia właściciel śpiewał przez telefon, nie było zaskoczenia na miejscu.
Może ogólnie będzie zmiana barw na jakiś miejski zimowy kamuflaż ? Chociaż szkoda mi rezygnować z tego żółtego koloru. No i kosz sprzęgłowy do wymiany, ale to też po sezonie. W planach są też mojej produkcji gmole, halogeny, stelaże na boczne kufry, tego typu tematy.
Obecnie zrobiłem mu startowy przegląd, z wymianą świec i regulacją zaworów. Do mechanika oddałem na wymianę uszczelniaczy, bo jedna laga ciekła a z tym sobie na razie nie poradzę :) Muszę wymyślić jakąś płytę pod kufer która będzie jakoś licowała z seryjnym bagażnikiem a do tego będzie przesunięta tak z 15cm do tyłu, bo nam z plecakiem we dwoje trochę ciasno.
dl1 (Kopiowanie).jpg
dl3.jpg
Także tak, przeciętny egzemplarz, przy którym z przyjemnością spędzę zimowe tygodnie na dopieszczaniu tematu :)
Za to jak brzmi na scorpionach po wyjęciu dbkillerów....



yoseph
A1
Posty: 32
Rejestracja: 02 lip 2020, 19:18

Re: Deflektor samoróbka

Post autor: yoseph »

Tak się te myśli o śrubach we mnie kotłowały że dzisiaj wydrukowałem nowe mocowania z otworami na śruby ObrazekObrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka



Raptor
A
Posty: 321
Rejestracja: 16 paź 2016, 18:26
Lokalizacja: śląskie

Re: Deflektor samoróbka

Post autor: Raptor »

Dobrze zrobiłeś z tym mocowaniem na śruby ,pewniejsze, a i wymiana samej szybki prostsza, daj jakies podkładki z plastiku lub teflonu na styk śruba pleksa, i najlepiej srubki z nierdzewki, oczywiście dobre nakrętki samohamowne wskazane. Można się jeszcze przyczepić do dość dużych zniekształceń obrazu na gięciach, rozwiązanie to oczywiście łagodny łuk całego deflektora.
W tej wersji straciłeś chyba regulację kąta , ale jest miejsce na jej zrobienie , plus motylki z podkładką sprezynową i możesz w trasie regulować kąt.


DL650 AK8

yoseph
A1
Posty: 32
Rejestracja: 02 lip 2020, 19:18

Re: Deflektor samoróbka

Post autor: yoseph »

Masz rację z tym gięciem deflektora, no ale niestety moja technologia temu nie podoła, musiałbym przygotować kopyto i giąć opalarką. To już wolałbym kupić arkusz poliwęglanu i próbować sił z produkcją całej wysokiej szyby Obecnie patrzę jeszcze sporo ponad deflektorem więc załamania mi nie przeszkadzają. Nakrętki samohamowne są i dodatkowo przykręcone na locktite, faktycznie plastikowe podkładki to dobry pomysł. Jeśli chodzi o regulację kąta to w poprzedniej wersji mocowania dobralem sobie optymalny dla mnie i teraz zrobiłem taki sam. W głowie miałem jakieś rozwojowe wersje z regulacją wysokości ale po prostu u mnie działa, a że nie ma to być jakieś uniwersalne rozwiązanie to poprzestanę na tym



ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne do Vstrom-a”